foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

SKLEP

SKLEP

Optymalna powierzchnia domu dla 4 osobowej  rodziny?
  • Głosy: (0%)
  • Głosy: (0%)
  • Głosy: (0%)
  • Głosy: (0%)
Wszystkie głosy:
Pierwszy głos:
Ostatni głos:
142101
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Miesiąc
Wszystkich
109
124
986
139931
4709
142101

Your IP: 89.73.61.34
2020-05-31 15:48

Działki budowlane w lesie

90 tys. km kw. powierzchni Polski nie podlega prawom gospodarki rynkowej.

Przedmieścia wschodniej części Berlina zdobi malownicza dzielnica willowa. Niewielkie, w większości parterowe domy, zbudowano w stuletnim sosnowym lesie. Można tu podziwiać drzewa wyrastające z budynków i spotkać dzikie zwierzęta oswojone z widokiem ludzi.

Wszystko dzieje się w kraju gdzie sprawy ekologii traktowane są  wyjątkowo rygorystycznie a partia Zielonych  posiada  mocny elektorat. W miejscu gdzie powstały pierwsze domy  ekolodzy nie przykuwali się do drzew. Nie musieli. Drzew wycięto niewiele a w zamian posadzono nowe. Czy to co dobre dla Niemców jest szkodliwe w Polsce?

Na statystycznego mieszkańca Niemiec przypada nieco ponad 14 arów lasu. W Polsce średnio aż o 70 % więcej. Gdyby podzielić wszystkie polskie lasy na parcele, każdemu z nas przypadłaby w udziale  powierzchnia  ok. 24 arów. Mimo, iż mamy więcej lasów  to znacznie mniej terenów pod zabudowę. Jak, nie niszcząc lasów,  zyskać tysiące nowych działek budowlanych i żyć w zgodzie z naturą?

Mimo spowolnienia gospodarki, od wielu lat obserwujemy poprawę stanu budownictwa mieszkaniowego. Jednak  brak terenów pod zabudowę rozwój wielu miast, szczególnie w zachodniej i północnej Polsce, stawia pod znakiem zapytania. W  województwie lubuskim  lasy zajmują 49 % powierzchni. Sąsiedztwo dużych obszarów leśnych uniemożliwia dalszą rozbudowę infrastruktury. Można to zmienić  kosztem majątku należącego w przeważającej części do Lasów Państwowych.

Obowiązująca ustawa o lasach  pozornie daje możliwość zakupu terenów od państwa. Do transakcji  dochodzi  jednak  na ogół z inicjatywy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (DGLP). Gdy eksploatacja określonego obszaru jest utrudniona Dyrekcja może podjąć decyzję o rozpoczęciu procedury przetargowej.

DGLP niezwykle rzadko widzi taką potrzebę. Zofia Chrempińska – dyrektor Wydziału Lasów Państwowych w Ministerstwie Środowiska szacuje liczbę  spraw na ok. dziesięć w skali roku. Można powiedzieć, że ustawa w obecnym kształcie całkowicie znosi z mapy gospodarczej kraju blisko jedną trzecią powierzchni. Ponad 90 tys. km kw. obszaru Polski nie podlega prawom rynku.

Spora liczba aglomeracji leży na skraju dużych kompleksów leśnych. Szczecin otoczony jest przez trzy puszcze. Bydgoszcz, Toruń a także wiele innych mniejszych miast  znajduje się w podobnej sytuacji. Skoro  Niemcy pogodzili interes przyrody z urbanizacją to dlaczego by nie spróbować?
Przeznaczenie pod zabudowę części terenów leśnych nie musi negatywnie wpłynąć na środowisko  za to może pozytywnie oddziaływać na rozwój budownictwa i większą dostępność własnego domu dla tysięcy rodzin. Budownictwo to  przecież jeden z filarów wzrostu gospodarczego.

Sign in with Google+ Sign in with Google Sign in with LinkedIn Call me on Skype Sign in with Yahoo Follow me on Tumblr Sign in with Gmail Post on Blogger Upload to Flickr Sign in with Del.icio.us Digg this Share on Reddit

Witryna www.domybarlinek.pl wykorzystuje cookies w celu poprawnej realizacji dostarczanych usług i informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych.